adem-oz-hasta-yatagi-kiralama-h110

H-110

Uzun süre yatağa bağımlı olan hastalarda oluşan bası yaralanmalarını önlemek amacıyla tasarlanmıştır. Yüksek yoğunlukta PU sünger ve lazer kesimler sayesinde hava sirkülasyonu sağlayarak kalça ve sırt kısmındaki terleme ve bası minimum seviyeye iner, kan dolaşımı artar.

Yatak Yarası (Bası Yarası) Nedir ?

Uyarı: Bası yarası görselleri ileri derecede rahatsız edici olabileceğinden web sitemize eklenmemiştir. Bazı örneklerine internet üzerinden erişebilirsiniz.

Yatak yarası (bası yarası) veya dekübitus, yatağa bağımlı hastaların uzun süre yatması sonucu, topuk, dirsek, kuyruk  sokumu, kalça gibi bölgelerinde kan dolaşımının bozulması sonucu yeterince beslenemeyen dokuların ölmeye başlamasıyla oluşan  yaralardır.

Tıpdaki ismi dekübitüs veya dekübit ülseridir.

Uzun süreler hareketsiz  yatmak zorunda kalan yatağa bağımlı hastalarda oluşan yatak yaralarının esas etkeni, basınç altındaki dokuların kan dolaşımını durduran ve baskıya neden olan yatak faktörüdür.

Yatak yaraları, hasta için çok acılı, hasta yakınları için ise çok zahmetli bir süreçtir.

Günlük bakım ihtiyaçları çok fazladır. Maddi ve manevi olarak çok yüksek maliyetler yaratabilmektedir.

Yatak yaralarının 4 evresi bulunmaktadır;

• 1 Evre : Cildin rengi ve dokusu değişmiş fakat doku bütünlüğü bozulmamıştır. Basınç
azaltılırsa, tam iyileşme kolaylıkla sağlanabilmektedir

• 2 Evre : Ciltte şişlikler, yüzeysel nekroz oluşmuş ve deri bütünlüğü bozulmuştur. Ağrılıdır. İyi bir tedaviyle iyileşme sağlanabilmektedir.

• 3 Evre : Cildin üzerinde derin bir çukur oluşmuştur. Doku kaybı artık ilerlemiş bir aşamadadır. Bu evrede enfeksiyon kapma riski de artar. Enfeksiyon kapmış yaralar kötü koku ve akıntıya neden olur. Basının kaldırılması ve tedavinin hassas şekilde sürdürülmesi ile iyileşme sağlanır.

• 4 Evre : Cilt yüzeyinden kemiğe kadar olan bölgedeki tüm dokular hasar görmüş durumdadır ya da doku ölümü gerçekleşmiştir. Bu bölgedeki baskı giderilse dahi tedavi çok zahmetli ve çok uzun sürelidir. Cerrahi tedavi gerektirir.
Bası yaralarının çok hızla ilerleme potansiyeli bulunmaktadır. Bası yaralarının önlenmesi için alınması gereken tedbirler, bunların tedavisinden daha kolay ve ekonomiktir.

Anti Dekübit Yatak Teknolojisi

• Normal yataklarda saatte bir olan hastayı döndürme süresi, anti dekübit yataklarda 4 saate kadar arttırabilmektedir.

• Anti-Dekübit özelliği, onlarca Uluslararası Klinik araştırmalarla kanıtlanmıştır. *

• Özel kılıfı ile kolayca silinebilmekte ve dezenfekte edilebilmektedir.

• Anti-bakteriyel ve anti-allerjik özelliği ile yüksek hijyen sağlamaktadır.

• Çok uzun ömürlüdür. Yoğun Bakım ortamında bile 10 yıldan daha uzun süre kullanılabilmektedir.

• Hasta açısından son derece konforludur.

• Tam iyileşmeden sonra da normal yatak olarak kullanılabilir.